Chrzest TIPS

Chrzest - plan na świetne zdjęcia

Przygotowania

 • Na przygotowaniach mogą pojawić się chrzestni, a nawet dziadkowie z obu stron. Jednak miejmy na uwadze, że im więcej dziecko odczuje negatywnych bodźców (przekładanie, spora ilość osób itp) tym później w kościele może oddać to w postaci płaczu. Najczęściej na przygotowaniach są sami rodzice z dzieckiem, dziećmi. Jeśli zależy Państwu na zdjęciach z rodzicami chrzestnymi na przygotowaniach, to takie też będą. 
 • Ciuszki maleństwa, buciki, opaski, szatka, świeca itd. najlepiej jak będą naszykowane w jednym miejscu do wykonania zdjęć. 
 • Proszę zaczekać z ubieraniem dziecka do mojego przyjazdu, a rodzice oczywiście powinni być już ubrani. Oczywiście na luzie, tata dziecka w bokserkach biegający po domu to dla mnie standard haha 🙂
 • Jasna narzuta na łóżko robi robotę.
 • Tata powinien uczestniczyć w przygotowaniach, wystarczy być i uśmiechać się do dzieciątka.
 • Jeśli pojawi się jakieś specjalne życzenie co do zdjęcia, jakaś inspiracja w Waszych głowach to śmiało. Zrobimy! 
 • Jeśli posiadają Państwo inne dziecko w małej różnicy wiekowej (Na przykład córkę 4-letnią) to warto odbyć taką małą rozmowę. Większość uwagi w takim dniu jest poświęcana dziecku chrzczonemu, a te drugie potrafią być zazdrosne, chcą zwracać przy zdjęciach tylko na siebie uwagę i też trochę przeszkadzają tym kiedy chcemy zrobić wspólne zdjęcia rodzinne. Trudniej w takiej zazdrości dać buziaka, przytulić się do dziecka chrzczonego. 

Kościół

 • Jeśli są inne chrzty podczas mszy świętej, a w danym kościele panuje zasada, że kto pierwszy w kościele ten pierwszy zajmuję ławkę
  to najlepiej, abyśmy byli to my 🙂 Nie udało się? To trudno, damy radę! W pierwszej ławce po prostu lepiej się pracuje, ciszej.
  (Mniej chodzenia po kościele) Jest szansa na zdjęcia całej sylwetki, zdjęcia na wprost. W drugiej to głównie zdjęcia z boku, bliższe ujęcia do pasa. 
 • Nie patrzcie na innych fotografów, niektórzy wykonują zdjęcia kiedy nie powinni itp. Zaufajcie Mi wiem co mam robić, ile i kiedy.
 • Podczas znaku krzyża na czole dziecka, który będziecie robili po księdzu to starajcie się to zrobić na spokojnie, po woli i najlepiej bokiem do mnie, aby nie zasłaniać dziecka. Czasami rodzice pozują w tym momencie do mnie plecami i zasłaniają ten moment. To trochę stresujący moment dla Was i chwilami może być różnie, na luzie 🙂
 • Dziecko w wózku to dla mnie sygnał, aby nie robić zdjęć. Jeśli zależy Wam na tym, abym chwytał momenty, czy też zdjęcia pozowane to dzieciątko musi być na rączkach. Możecie się zmieniać! 🙂 Co jakiś czas inna osoba będzie miała zdjęcie pamiątkowe. 
 • Tradycja mszy świętej w naszych kościołach kojarzy się z zadumą, powagą, chwilami i smutkiem. Jednak w momentach, kiedy fotografuję, musimy przenieść się lekko w inny wymiar i uświadomić sobie, że te zdjęcia będzie oglądało Wasze dziecko, rodzina. Dlatego dajcie z siebie promyk radości dla niego, uśmiechnijcie się. Cieszcie się tą chwilą i wypełnijcie te zdjęcia radością. Mnie się nie możecie krępować, wstydzić, a nawet jak zrobicie jakąś gafę, to Ja o tym po dwóch chrztach kompletnie zapomnę. Lepiej coś zrobić niż żałować, że się… wiadomo 🙂
 • Jeśli chcecie ograniczyć zdjęcia w kościele do minimum dlatego, że na przykład boicie się księdza czy też po prostu chcecie jako praktykujący katolicy przeżyć tę mszę w zadumie i wyciszeniu, to dajcie Mi wcześniej znać. Jeśli nie będę miał takiej informacji to będę bardziej aktywny. 
 • Podczas chrztu dziecko powinna trzymać Mama, jednak jeśli będzie chciał Tata, to oczywiście może (chyba, że ksiądz to narzuci, co kościół to inne panują zasady). Bądźcie rodzice w tym momencie blisko siebie, nawet może Tata Mamę trochę przytulić, podtrzymać dziecko. I cieszcie się tym! UŚMIECH PROSZĘ, PATRZĄC NA DZIECKO ♥
 • Zdjęcia przy ołtarzu najczęściej wykonuję w następującej konfiguracji z uwagi na to, że chcecie pojechać szybko na salę: Wszyscy razem, rodzice razem z dzieckiem bez chrzestnych, chrzestni z dzieckiem bez rodziców. Jeśli chcielibyście więcej zdjęć, sama mama z dzieckiem, sam tata itd. Dajcie znać.  

Sala

 • Zaczynamy zdjęcia w momencie, kiedy zjecie posiłek. Pójdziemy w plener z chrzestnymi oraz dziadkami jeśli pogoda oraz sala na to pozwoli i wykonamy super zdjęcia pośród zieleni. Warto mieć też kocyk w jednolitym kolorze dla dziecka. Fajny moment na super zdjęcie portretowe dla maluszka. Po zdjęciach dla najbliższych wrócimy na salę i wykonamy zdjęcia pozowane na ściance z resztą gości. Bądź zaprosimy wszystkich na takie zdjęcia w plenerze, jeśli takiej dekoracji nie będzie przygotowanej na sali. 
 • Ścianka do zdjęć. Potrzebuję około 7-9 metrów do swobodnego fotografowania, rozmieszczenia oświetlenia. Niekiedy te ścianki są traktowane przez dekoratorki głównie jako ozdoba niżeli element fotograficzny i są ustawiane na końcu stołów, metr od nich. Wtedy musimy kombinować i coś wymyślić, żeby to miało ręce i nogi 🙂
 • Zdjęcie pozowane z dzieckiem powinien wykonać sobie każdy z gości, robimy to najczęściej rodzinkami. Wujek, ciocia, dzieci i Wasze dzieciątko. Jeśli będziecie woleli trzymać cały czas dziecko na Waszych rękach, to tak zrobimy. Jeśli ktoś nie będzie chciał zdjęcia pamiątkowego, to zawsze zachęcam taką osobę, ale zmusić do niczego nie zmuszę. Wy możecie! 🙂
 • Zachęcam do wykonywania zdjęć rodzinnych dla gości. Na przykład to fajny moment, aby zrobić sobie zdjęcie z babcią, mamą, teściową. Wujek z ciocią i dziećmi. Bracia, siostry, rodzeństwo starsze, młodsze itd. Wy znacie swoją rodzinę najlepiej. więc możecie gościom coś podpowiedzieć co do zdjęcia. Oni sami z siebie się krępują, wstydzą. Czasami boją się, że będzie za to jakaś opłata.  

Do zobaczenia !

Leave a comment